See Muotio on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Unknown",
"name": "unk"
}
],
"etymology_text": "Unknown; primarily found in western Finland (originally Hämeenkyrö and Teuva)",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Muotio",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotiot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotio",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotiot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotion",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotiot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotion",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiota",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotioiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotiotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muotioni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiotani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotionani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotioikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotiottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muotiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiotasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotionasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotioiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotiottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muotiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiotamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotionamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotioiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotiottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muotionne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotionne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotionne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotionne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotionne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotionne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotionne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiotanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotionanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotioiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotiottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muotionsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotionsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotionsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotionsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotionsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotionsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotionsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiotaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotiotansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotiossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotiostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotiollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotiollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotionaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotionansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotioksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotioikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotioiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotiottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotiottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Muotio",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Muotio",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Muotio",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-valtio"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valtio-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Muotio-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmuo̯tio/"
},
{
"ipa": "[ˈmuo̞̯t̪io̞]"
},
{
"rhymes": "-uotio"
}
],
"word": "Muotio"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Unknown",
"name": "unk"
}
],
"etymology_text": "Unknown; primarily found in western Finland (originally Hämeenkyrö and Teuva)",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Muotio",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotiot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotio",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotiot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotion",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotiot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotion",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiota",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotioiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotiotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muotioni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiotani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotionani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotioikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotiottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muotiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiotasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotionasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotioiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotiottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muotiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiotamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotionamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotioiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotiottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muotionne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotionne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotionne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotionne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotionne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotionne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotionne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiotanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotionanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotioiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotiottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muotionsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotionsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotionsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotionsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotionsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotionsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotionsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiotaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotiotansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotiossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotiostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotiollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotiollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotionaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotionansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotiokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotioksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotioikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotioiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muotiottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotiottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muotioineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muotioinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Muotio",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Muotio",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Muotio",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-valtio"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish terms with unknown etymologies",
"Finnish valtio-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/uotio",
"Rhymes:Finnish/uotio/3 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmuo̯tio/"
},
{
"ipa": "[ˈmuo̞̯t̪io̞]"
},
{
"rhymes": "-uotio"
}
],
"word": "Muotio"
}
Download raw JSONL data for Muotio meaning in All languages combined (20.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.